Samuel MARINČÁK

M. MUS Samuel Marinčák

Samuel Marinčák začínal ako klarinetista, neskoršie ho však oslovila gitara, hoci nie ihneď jazzová, no postupne sa k jazzu dostáva čoraz bližšie. Jeho hudobný záber je veľmi široký a jeho vplyvy sa odrážajú aj v rozmanitom, nie ortodoxne jazzovom, charaktere jeho tvorby. Počas svojej hudobnej kariéry účinkoval a spolupracoval s takými významnými hudobníkmi ako Bill Evans, Randy Brecker, Eric Marienthal, Regina Carter, Ulf Wakenius, Michael Patches Stewart, Peter Lipa a mnohými inými, nie menej známymi, hudobníkmi z jazzovej, ale aj nejazzovej sféry. Veľmi časté je jeho hosťovanie v skupine AMC Trio, s ktorou absolvoval množstvo vystúpení na Slovensku, ale aj v zahraničí. V tejto skupine pôsobí aj jeho otec Martin Marinčák. Na súťaži Nové tváre slovenského jazzu v roku 2009 dostal Samuel cenu za inštrumentálny výkon. V roku 2012 sa stal víťazom Gitariády, súťaže gitaristov zo Slovenska a Čiech.

Samuel je absolventom Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne, kde študoval jazzovú interpretáciu. Jeho pedagógmi boli muzikanti patriaci ku špičke československého jazzu. Počas svojho štúdia v Brne absolvoval stáž na Hochschule für Musik und Theater Felix Mendelssohn Bartholdy v nemeckom Lipsku, kde študoval pod vedením tak významných pedagógov ako je napr. americká jazzová legenda Richie Beirach. Za svoje najinšpiratívnejšie obdobie označuje štúdium na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanoch, pod vedením tak vynikajújich a jedinečných muzikantov akými sú Stephan Bormann, Thomas Fellow, Reentko Dirks. Po dvoch veľmi plodných rokoch ukončil štúdium s titulom Master of Music.

Samuel Marinčák patrí nepochybne medzi najvýraznejšie talenty jazzovej gitary na Slovensku. V súčasnosti sa okrem koncertovania a spolupráce s rôznymi zoskupeniami veľmi aktívne venuje aj pedagogickej činnosti, pri ktorej môže získané vedomosti ďalej odovzdávať svojim študentom. Okrem SZUŠ DAMA pôsobí ako pedagóg aj na Konzervatóriu Jozefa Adamoviča v Košiciach.