Andrej BELEJ

Mgr. Andrej Belej

Odbor: hra na klavíri a keyboarde, spev

E-mail: andybelej36@gmail.com

Andy Belej sa narodil 15.10.1971 v Prešove, vyštudoval Pdf UPJŠ v Prešove, odbor Hudobná výchova – klavír.

Od roku 2006 pracuje ako učiteľ v Súkromnej základnej umeleckej škole DAMA v Prešove. V súčasnosti učí aj v ZUŠ v Krompachoch.

Hudbe sa venuje od svojich 15 rokov a okrem vlastných hudobných projektov bol a je členom rôznych hudobných zoskupení.

Hudobne spolupracoval s detským zborom Prešovčatá, pôsobil ako spevák v jazzovom kvintete Bags groove Petra Adamkoviča a neskôr aj so skupinou AMC trio.

Andrej Belej bol členom orchestra DJZ v Prešove, vokalistom kapely Free Voices a vokalistom v skupine IMT Smile.

Dlhoročne Andy spieval vo funk-groovovej skupine Groovin heads saxofonistu Maja Gapa Garberu.

Ako klavirista, spevák a skladateľ sa Belej realizoval vo vlastných skupinách – Fade Out, Andy Belej band a v roku 2012 so svojou skupinou Andy Belej kvintet nahral svoje debutové CD Lonely. V roku 2014 nahral a vydal druhé CD Dreams and Ideas, obe vo vydavateľstve Hevhetia Jána Sudzinu.

Andy Belej účinkoval na jazzových festivaloch Bratislavské jazzové dni, Jazz Prešov, Rožňava jazz fest, Open jazz fest Zelená voda, Jazz fest Dolný Kubín, na ktorých sa prezentoval vlastnou tvorbou.

V roku 2011 spolu s huslistkou Zuzanou Oráčovou vytvorili hudobné duo IL DUETTO, ktoré je aj v súčasnej dobe jeho prioritou a ktorého repertoár tvoria skladby hudby klasickej, muzikál, filmová a populárna hudba. V spolupráci s prof. Jurajom Hatríkom naštudovali hudobnú rozprávku Husle a klavír.

Andy Belej sa venuje aj hlasovému couchingu a hlasovej príprave.

V Súkromnej základnej umeleckej škole DAMA vyučuje hru na klavíri a spev už od roku 2006, zároveň je korepetítorom koncertov našej školy.